2001 National Specialty Show Results
 
Held in Abbotsford, BC
In conjunction with the Lower Mainland Kennel Club All-Breed Shows
Best of Breed
BISS/BIS/Can/Am/Bermudian Ch. Justamere's Noah at Karendon, C.D.
Owned by Karen Cram and bred by Ann McCammon and Jim McCammon and Amy Shimala.
 
Junior Puppy Dog
1. Karendon's Clever Endeavour owned by Karen Cram and Ed & Anne Patrick, bred by Karen Cram.
2.  Almagest Peklo Francois Terent owned by Debbie VanDusen and John Perrin , bred by Diane Dickins.
 
Senior Puppy Dog
1.  Sumfun's Jerimiah Bullfrog owned and bred by Karen Churchill and Elsie Copeland.
2.  Renoir Dell' Akiris owned by Steven & Tina Pope and bred by Vincenzo Vomero.
3.  Tahoma Jack O'Lantern owned and bred by Dale Melsness and and Rick Rocheleau.
 
Bred By Exhibitor Dogs
1.  Ultimate Ben Cartwright bred and owned by Ernest & Cheryl Blumke.
 
Open Dogs  (Brindle)
1.  Am. Ch. Padlock's Chips Ahoy Rookie owned by Lisa and Tracy Osterhout.  Bred by Pat Gonzales.
2.  Am. Ch. Anwyll's I'm A Believer Dornlea owned by Karen Churchill.  Bred by Brenda & Tom Anwyll and Karen Churchill.
3.  Ultimate Little Joe Cartwright owned and bred by Cheryl & Ernie Blumke.
4.  Ultimate Adam Cartwright owned and bred by Cheryl & Ernie Blumke.
 
Open Dogs  (Fawn/Cream)
1.  Am. Ch. Tahoma Burntwood owned by Dale Melness and Rich Rocheleau.  Bred by Donna Forehand.
 
Open Dog Class (Pied/White)
1.   Am. Ch. Jaguar's Don't Mez With Tex Jamel owned and bred by Luca Carbone and Janice Pardue.
2.   Am. Ch. Sumfun's Gigsaw Puzzle owned Elsie Copeland.
 
Winners Dog
Am. Ch. Padlock's Chips Ahoy Rookie
 
Reserve Winners Dog
Am. Ch. Jaguar's Don't Mez With Tex Jamel
 
Veteran's Dog
Can/Am/Int'l. Ch. Rosewood's Almagest Ali owned by Diane Dickins.  Bred by Roseanne Dehring.
 
 
Junior Puppy Bitch Class
1.  Almagest Ekaterina Terentev owned and bred by Diane Dickins.
 
Senior Puppy Bitch Class
1.  Willowmere Roc Star de Monet owned Shirley Stephenson.  Bred by Bill Monohan, Jeff Williams and Shirley Stephenson.
 
Open Bitch Class (Brindle)
1.  Am. Ch. LeBull's Bourree owned and bred by Arlie Toye.
2.  Seeonee's Ultimate Kiss Me Kate owned by Cheryl & Ernest Blumke.  Bred by Carla Thompson.
 
Winners Bitch
Willowmere Roc Star de Monet
 
Reserve Winners Bitch
Am. Ch. LeBull's Bourree owned and bred by Arlie Toye.
 
Veteran's Bitch
1.  Ch. Monitap's Tiny Dancer owned by Thomas & Brenda Anwyll.  Bred by Patricia O'Keefe.
2.  Ch. Almagest Miz Masked Marvel owned by Nadia Kelter. Bred by Diane Dickins.
 
Best of Winners
Am. Ch. Padlock's Chips Ahoy Rookie
 
Best Of Opposite Sex
Can/Am. Ch. Ritaz French Flirtation owned by Mickey Culligan.
Bred by Rita and Brian Davis.
 
Award of Merit
Ch. Robobull's Xquisite at Karendon owned by Karen Cram.
Bred by Shelley St. John.
 
Best of Breed
BISS/BIS/Can/Am/Bermudan Ch. Justamere's Noah at Karendon, C.D.
 
Best Puppy
Karendon's Clever Endeavour owned by Karen Cram and Ed & Anne Patrick, bred by Karen Cram.
 
Best Brace
Ch. Monitaps Tiny Dancer and Can/Am/Int. Ch. KD's Molly Mouse
Owned by Thomas and Brenda Anwyll.
 
Best Bred By Exhibitor
Ultimate Ben Cartwright
 
Best Canadian Bred
Ch. Seeonee's Deja Vu at Mirabeau owned by Tina and Rod Brown.
Bred by Carla Thompson.
 
Best Veteran
Ch. Monitap's Tiny Dancer owned by Thomas & Brenda Anwyll.
Bred by Patricia O'Keefe.